Bună.
Numele meu este Maria, unele dintre voi mă știu după numele proiectului meu Maria „fir cu fir” .
Ideea lui a apărut în 2018, și nu din senin ci când discutam cu iubitul meu atunci, acum soțul meu, despre pasiuni, despre ce ne-am dori să facem și ce credem că ne aduce liniște sufletească.
El auzise prima oară despre „a croșeta”, eu îi povesteam de parcă făceam asta de 100 de ani, deși de 1000 nu mai luasem croșeta în mâini. I-am croșetat un ren stângaci (mi-am dat seama mai târziu) iar el, entuziasmat mi-am propus să-mi creez o pagină. Am creat-o iar ceea ce regret cel mai mult este și a fost că nu am făcut-o mai înainte. ❤️
Sunt 7 ani de atunci iar eu nu am lăsat croșeta din mâini, poate doar pentru câteva zile – atunci când credeam că nu mai pot, dar, de fapt, problema era că mai puteam doar croșetând.
Am trecut prin multe perioade grele emoțional, iar această pasiune m-a ajutat să mă regăsesc și să mai pot, mai mult decât credeam.
Am crescut cu bunica tricotând și cu mama făcând minuni din ghemul de ață. Eu am ales să croșetez mai mult, pe când mama s-a avântat în cele mai complexe modele de șosete, veste, căciuli etc. Îmi amintesc mâinile bunicii mele, mă gândesc la cele ale mamei, mă uit la ale mele și știu că nu din întâmplare arătă la fel. ❤️
Tehnic, am învățat începând prin clasa a 4-a, la orele, pe atunci, de educație tehnologică, am avut noroc și cu asta. ☺️
Din 2018 până acum am urmărit ore întregi de tutoriale, în toate limbile posibile, încercând să-mi dau seama cum să-mi îmbunătățesc tehnica, am încercat zeci de fire ca să-mi mi dau seama care se potrivește și pentru care proiect, am testat croșete din materiale de care nu auzisem până atunci, și așa am ajuns să croșetez jucării, iar cea pe care o croșetez cel mai des este iepurașul. Se ascunde în el parcă o parte din copilăria mea, am impresia uneori că doar așa mă mai pot întoarce acolo.
Acum nu mă văd fără a croșeta.
Am prieteni, colegi în preajmă care mă asociază imediat cu a meșteri ceva și mă simt măgulită când primesc de la ei mesaje, poze cu chestii croșetate, văzute din întâmplare dar care i-au făcut să se gândească la mine. ❤️
Sunt toată plină de această pasiune iar când iau croșeta în mâini parcă ar dispărea dintre noi firul de ață.
Îți mulțumim că ești alături de noi! Poți direcționa 3,5% din impozit către WAHM!
Procentul de 3.5% este parte a impozitului plătit statului pentru salarii. Avem opțiunea de a-l direcționa spre un ONG. Ne-am bucura să fie Asociația Work At Home Moms, acest aprig și temerar ONG! Procedura e foarte simplă! 😁🌸 Poți completa formularul aici! Îți mulțumim!




